Warto wiedzieć

Siatki centylowe – inne dla kp i mm !

Są inne dla dzieci karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym. W książeczkach zdrowia są te dla karmionych mlekiem modyfikowanym, a te dzieci są po prostu cięższe, więc trzeba obejrzeć poniższe zanim się zacznie panikować, że kp dziecko wypada z siatki ;)

http://www.who.int/childgrowth/standards/en/

np. waga dla dziewczynek  http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_p_0_2.pdf?ua=1

Pierwsza pomoc

Mąż mój wybrał się na szkolenie z pierwszej pomocy pediatrycznej po mojej lekkiej zachęcie ;) Stąd garść informacji (pamięć zawodna, ale mniej więcej powinno się zgadzać):

 • w Warszawie jest 58 karetek, na jedną dzielnicę Bemowo przypadają 3.
 • karetka do nagłych wypadków (zagrożenie życia) przyjedzie po ~12 min. to dane optymistyczne.
 • karetka do nie nagłych przypadków (np. złamania) przyjedzie po ~40 min
 • te dane to po części wynik dużej liczby niepotrzebnych wezwań. kilka przykładowych:
  • wezwano karetkę do nieprzytomnej kobiety. ratownicy zajeżdżają, podchodzi pani i mówi „jestem taka nieprzytomna dzisiaj od rana”
  • karetkę wezwała kobieta, której się przyśniło, że jej gips spadł i chciała, by ktoś to sprawdził
 • w Warszawie jest tylko jeden oddział ratunkowy dla niemowląt – w szpitalu na Niekłańskiej
 • toksykologia jest też tylko jedna – w szpitalu praskim
 • numer 999 to numer pogotowia – pod telefonem zawsze dyżuruje człowiek wykształcony medycznie, który jest w stanie konstruktywnie porozmawiać na temat zdrowia. to ważne, bo czasami nie wiadomo czy wzywać karetkę czy nie – wtedy można zadzwonić i porozmawiać będzie w stanie poradzić.
 • numer 112 w Warszawie łączy do straży miejskiej. chociaż można pod tym numerem wzywać wszelką pomoc, także karetkę (strażnik miejski wykona odpowiednie wezwanie), to jednak strażnik miejski nie ma wykształcenia medycznego i nie będzie w stanie sensownie porozmawiać na temat stanu zdrowia. wniosek: lepiej dzwonić na 999
  uwaga: w innych miastach jest inaczej, miasto samo ustala jak funkcjonuje 112
 • poza Oddziałami Ratunkowymi jest też Nocna Pomoc Medyczna. Jak coś się dzieje, można też tam zajechać – często kolejki są mniejsze niż na Oddziale Ratunkowym. Co więcej, lekarz z Nocnej Pomocy Medycznej może przyjechać do domu, chociaż zajmie mu to więcej czasu (czasami dużo więcej) niż karetce.
 • w przypadku osób niepełnoletnich ratownicy i lekarze nie mogą zrobić praktycznie żadnych badań (poza bezpośrednim ratowaniem życia) bez zgody opiekuna. czyli np. jak dziecko złamie rękę w szkole nie mogą zrobić prześwietlenia dopóki rodzic nie przyjedzie.

Dentysta

Do dentysty chodzić trzeba i każdy to wie. Byłam przed ciążą, było ok, więc na następną wizytę wybrałam się jak Zosia skończyła 7 miesięcy bo zauważyłam, że mi sie dziąsło wybrzusza. Chociaż zupełnie nic nie bolało. Przegląd, pantomogram. I zonk.

zab6ka

Znalazłam specjalistę od leczenia kanałowego czyli endodontę. Wyczytałam na stronie internetowej, że Pani doktór pracuje pod mikroskopem i lubi naprawiać trudne przypadki.

Dostałam niewielkie znieczulenie dla ciężarnych i nie było potrzeby odciągania mleka po powrocie, czego bardzo się obawiałam przy Zosi która nie chce jeść z butelki. Ta sama substancja co w znieczuleniu dla ciężarnych jest w odpowiednio mniejszej ilości w maściach na ząbkowanie dla niemowlaków, więc luz. Nie trzeba się martwić na zapas i mieć dystans do tego co się czyta w internecie – to wiem dopiero teraz ;)

Dowiedziałam się ciekawych rzeczy, mianowicie na wiosnę z uwagi na wzrost temperatury jest wysyp problemów dentystycznych. W moim przypadku to przebarwienie pod zębem to po prostu dziura w kości spowodowana stanem zapalnym w miazdze zęba. Dostały się tam bakterie beztlenowe, bardzo zjadliwe i organizm broni się wysyłając oddziały ratunkowe, które robią zaporę dla bakterii aby organizm nie dostał sepsy. Muszą się one gdzieś pomieścić więc znika kość. W moim przypadku wchłonął się też kawałek korzenia. Taki wredny przewlekły niezauważony wcześniej problem.

Sytuacja dość nieciekawa ale jesteśmy dobrej myśli. Właśnie jestem po leczeniu kanałowym z zabijaniem bakterii przez polewanie kwasem (miałam taki elegancki namiot na zębie i okulary na oczach aby mi ten kwas nie prysnął na ciało bo podobno zostają białe plamy, a namiot żeby kwasu nie połknąć). Wbrew pozorom odpoczęłam na fotelu i było bardzo niedokuczliwie. Byle teraz nie spuchnąć to za 2 tygodnie będzie można wypełnić korzenie, a za następne dwa zrobić plombę na górze :)

Za pół roku będzie trzeba prześwietlić i zobaczyć czy z połowa dziury już zarosła. Cała powinna zarosnąć do roku.

W sumie byłam u 3 dentystów naprędce w sprawie tego zęba. Każdy miał na niego inny pomysł.

– usunięcie zęba i założenie lekarstwa,

– leczenie i ewentualnie rozcięcie dziąsła w celu wyczyszczenia lub nawet wycięcie jednego korzenia

– i ostatnia opcja czyli porządne leczenie u specjalisty endodonty z fachową wiedzą i sprzętem (się okaże czy dobrze wybrałam)

Kosmetyczka

Karmiąc piersią można sobie pozwolić na zabieg peelingu kwasem migdałowym. Wcześniej nie miałam takiego zabiegu, więc byłam niemile rozczarowana jak cała twarz mnie piekła 2 dni i była czerwona jak po porządnym oparzeniu słonecznym. Ale spoko, po tygodniu jest pięknie.

Masaż

Eeextra. Mąż mnie oddelegował bo za dużo jęczałam, że mnie plecy bolą od noszenia Zosi. Przyznam, że 30 min może zdziałać cuda dla plecków.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s